Dlaczego angielski jest najpraktyczniejszym językiem

Dlaczego język angielski jest najpraktyczniejszym językiem w obecnym świecie? Ciekawe pytanie, prawda? Prawdopodobnie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę i nie trzeba nikogo w tej kwestii uświadamiać. Dwudziesty pierwszy wiek to czas masowej globalizacji. Cały świat dąży do ujednolicenia. Zauważyliście, że w dziesiątkach krajów na świecie prym wiodą te same marki? Próżno szukać kogoś kto nie wie czyim logo są trzy paski ścięte pod skosem. Nie trzeba daleko szukać, mamy to wszystko na wyciągnięcie ręki.

Problem zaczyna się w momencie, kiedy trzeba się jakoś porozumieć z tym całym światem. Historia pokazuje, że było wiele uniwersalnych języków, zależnie od danej epoki historycznej. Jednakże żaden z nich nie był tak powszechny jak język angielski. Jest to związane z tym, że w dzisiejszych czasach przepływ informacji jest bardzo łatwy. Mogę wysłać wiadomość, a mój przyjaciel, który mieszka kilka tysięcy kilometrów dalej odczyta ją właściwie w tej samej chwili. Kiedyś trwałoby to nieporównywalnie dłużej. Dzisiaj ja wpisuję wiadomość, klikam „enter” i już jest na drugim końcu świata, a jeszcze nie tak dawno temu, taka wiadomość wędrowałaby miesiącami zanim ktoś by ją odebrał.

Język angielski jest obecnie najpowszechniejszym językiem obcym, którego uczą się ludzie nieposługujący się nim na co dzień. Wszystko za sprawą tego, że codziennie komunikuje się ze sobą cały świat. Przekazywane są tysiące informacji, a jakoś to trzeba ujednolicić.

Angielski to również oficjalny język naukowy używany na świecie. Wszystkie najważniejsze publikacje, książki czy badania są prezentowane w języku angielskim lub na niego tłumaczone. Obecnie znacznie częściej znajdziemy konkretne, trudno dostępne informacje w języku angielskim niż szukając w materiałach polskojęzycznych.

Statystyki są bardzo zróżnicowane co do osób, które posługują się językiem angielskim. Różnice polegają głównie na tym, że trzeba zdecydować od jakiego poziomu znajomości języka angielskiego możemy stwierdzić, że dana osoba potrafi posługiwać się językiem angielskim. Rozbieżność wyników jest ogromna, dlatego przedstawię dwa skrajne punkty. Jeśli osobą, która posługuje się angielskim uznamy tylko tych, którzy potrafią na prawdę dobrze wypowiadać się i rozumieć większość angielskiego, który do nich dociera, otrzymamy liczbę 250 milionów osób. Z kolei podliczając również osoby, które znają jedynie podstawowe zagadnienia, bądź są w trakcie nauki tego języka, liczba rośnie aż do 1,8 miliarda osób! To ćwierć mieszkańców Ziemi!