Fotografia lotnicza – jak robić zdjęcia z lotu ptaka?

Zdjęcia z powietrza czyli innowacyjna fotografia lotnicza.

Obecnie fotografia lotnicza staje się coraz popularniejsza. Kiedyś fotografowanie z powietrza było niedostępne dla „zwykłego Kowalskiego”, dzisiaj tysiące Polaków korzystają z lotów oferowanych przez lokalne aerokluby, skaczą na spadochronach, latają na lotniach i paralotniach, nie wspominając już nawet o milionach osób, które samolotem udają się co roku na wakacje. To wszystko sprawia, że fotografia lotnicza jest coraz popularniejsza. Przedstawiamy krótki poradnik, jak z lotu ptaka robić dobrej jakości ciekawe i interesujące zdjęcia.

Poszukaj możliwości, by latać – Wrocław.

Oczywiście, żeby móc robić dobrej jakości zdjęcia z powietrza i znaleźć interesujące ujęcia, należy oczywiście dużo latać. To oczywiście musi kosztować, jednak dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wcale wydawać milionów na wynajęcie prywatnego samolotu lub odrzutowca. Interesujące ujęcia można złapać nawet podczas lotu czarterowego do Grecji. Jeżeli jednak na poważnie chcemy zająć się fotografią lotniczą, warto zainteresować się ofertą lokalnego aeroklubu.  Bardzo często organizują one dni otwarte, podczas których można za niewielką opłatą polatać nad swoją okolicą.
Zdjęcia z powietrza czyli innowacyjna fotografia lotnicza.

Podstawą dobry sprzęt.

Aby robić zdjęcia lotnicze dobrej jakości, będziemy musieli mieć do tego celu odpowiedni aparat. Jaki model wybrać? Sprawdzą się aparaty o różnych parametrach, podstawowy wymóg jest w zasadzie jeden: chodzi o to, byśmy mogli wykonywać zdjęcia jak najszybciej. W czasie lotu będziemy musieli zrobić zdjęcie w przeciągu kilku sekund, dlatego nie będzie czasu na zmienianie ustawień. Jeżeli błyskawicznie nie wybierzemy odpowiedniego parametru, możemy zapomnieć o zdjęciu.

Robiąc zdjęcia lotnicze, będziemy musieli liczyć się z tym, że natrafimy na różnego rodzaju problemy techniczne. Przede wszystkim, trudność może nam sprawić odpowiednie ustawienie ostrości. Na dużych wysokościach powinniśmy wybrać nieskończoność jako ustawienie obiektywu. Podczas startu i lądowania jednak – kiedy najczęściej widoki są bardzo ciekawe – powinniśmy skorzystać raczej z ustawień AF.

Kolejnym problemem mogą być odbicia na szybie. Aby nie pojawiły się one na naszej fotografii, należy zaopatrzyć aparat w osłonę przeciwsłoneczną. Robiąc zdjęcie, powinniśmy przycisnąć aparat do szyby.

WojciechDziadosz - Fotografia z powietrza.

Kluczowy pomysł na zdjęcie.

Najlepszy sprzęt może nic nam nie dać, jeżeli nie będziemy wiedzieć, co chcemy pokazać, nie będziemy mieli dobrego pomysłu na zdjęcie. Tak jak w przypadku innych rodzajów fotografii, kwestie techniczne to jedno, a nasza kreatywność to drugie. Oczywiście, nie przewidzimy z góry, co zobaczymy, nie zaplanujemy każdego zdjęcia, warto jednak przemyśleć, jaki układ kompozycyjny nam najbardziej odpowiada.

Przed lotem, warto pooglądać zdjęcia mistrzów fotografii lotniczej. Nie chodzi o to, by się dokładnie na nich wzorować, ale dzięki temu poznamy możliwości, jakie niesie za sobą fotografia lotnicza i będziemy mogli twórczo je wykorzystać. Podczas robienia zdjęć z lotu ptaka ważna jest umiejętność szybkiego i spontanicznego reagowania, warto jednak również przemyśleć wcześniej, jakie tematy nas interesują. Często bardzo się zaskoczymy, ale dobrze mieć przemyślane pomysły, zamiast gorączkowo rozglądać się w poszukiwaniu czegoś ciekawego. No i oczywiście należy pamiętać, że kluczową rolę – tak jak w innych rodzajach fotografii – będzie odgrywało światło.