Lampy bakteriobójcze – zalety stosowania

Lampa bakteriobójcza swoim oświetleniem tworzy promieniowanie ultrafioletowe. Wytwarzane światło UV wywołuje tworzenie się dimerów pirymidynowych i prowadzi do niszczenia zarówno bakterii jak i wirusów czy też pierwotniaków.

Rodzaje lamp bakteriobójczych

Wyróżniamy główne trzy lampy: niskociśnieniowa, wysokociśnieniowa oraz diody LED. Najczęściej stosowaną lampą jest lampa niskociśnieniowa jako oświetlenie bakteriobójcze. Lampy tego typu tworzą niewielkie ilości widzialnego dla człowieka światła.

Z kolei lampy wysokociśnieniowe emitują szerokopasmowe promieniowanie UV-C, a diody LED wykorzystują materiały półprzewodnikowe do wytwarzania światła wewnątrz urządzenia.

Do czego służą lampy bakteriobójcze?

Lampy bakteriobójcze takie jak np. https://www.medyczny.pl/category/lampy-bakteriobojcze służą bardzo często do sterylizacji placówek szpitalnych czy w przychodniach oraz sterylizacji narzędzi wykorzystywanych w laboratoriach biologicznych a także placówkach medycznych. Światło UV w laboratoriach wykorzystywane jest jako najlepszy środek bakteriobójczy oraz wirusobójczy. Są też pewne minusy… Lampy bakteriobójcze dobrze dezynfekują jedynie zewnętrze powierzchnie elementów znajdujących się w pomieszczeniach. Dlatego montuje się je często na sufitach.

Inne dziedziny życia też biorą korzyści z lamp bakteriobójczych. W geologii pomocne są w procesie wywoływania fluorescencji w próbach minerałów, co ułatwia ich identyfikację.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że krótkofalowe światło UV negatywnie wpływa na ludzi. Od oparzeń słonecznych po raka skóry to tylko przykładowe problemy które mogą się pojawić źle korzystając z takiego sprzętu.