Jak wyglądają wycieczki na Ukrainę?

Wycieczka do Lwowskiej Opery

Jako że napięcia na wschodzie Ukrainy wydają się powoli słabnąć, wschód znów staje się dla wielu Polaków atrakcyjnym celem podróży i wycieczek. Z tego względu postanowiliśmy przybliżyć nieco sposób organizacji tego typu wyjazdów, oraz odpowiedzieć na ewentualne dodatkowe pytania.

Aby pojechać na Ukrainę zorganizowaną wycieczką, najpierw należy udać się do jednego z biur podróży, lub poszukać ofert wyjazdów tego typu w Internecie. Ten drugi sposób zwykle jest nieco tańszy, ponieważ biura podróży narzucają swoją marżę do ceny wyjazdu. Na tym etapie możemy zdecydować do jakich miast warto się udać i jakie rejony Ukrainy zwiedzić. Możemy podjąć tą decyzję zupełnie samodzielnie, a możemy również zdać się na doradcę z biura podróży, lub też poczytać opisy w sieci. Zwykle jest to możliwość zwiedzenia kilku najbardziej znanych miast, typu Lwów czy Kijów, ale nie tylko. Niektóre oferty pozwalają także na obejrzenie mniejszych miast i miasteczek, oraz pozwalają na większą integrację z lokalną kulturą.

Podróż odbywa się wynajętym autokarem, który wyjeżdża z Polski zbierając wcześniej osoby zarejestrowane na wyjazd. Zwykle trzeba stawić się w konkretnym miejscu, czasami może się zdarzyć że autokar nie będzie przejeżdżał przez nasze miasto – wtedy musimy udać się do najbliższego punktu zbiorczego. Wycieczki na Ukrainę zwykle trwają kilka dni, podczas których uczestnicy zajmują się zwiedzaniem wybranych miejscowości w grupie z przewodnikiem. Noce spędzają w hotelach, które są już z góry zarezerwowane i opłacone przez biuro podróży. Czasami, jednak jest to raczej wyjątek od reguły, możliwe jest oddalenie się od grupy na pewien czas, jest to dobre wyjście z sytuacji gdy np. mamy rodzinę w danej miejscowości, albo chcemy odwiedzić kogoś kogo znamy.
Jak widać, taki wyjazd niczym szczególnym nie wyróżnia się od wielu innych tego typu ofert dotyczących innych krajów.

Wycieczki na Ukrainę były co prawda przez pewien czas określane, jako wyjazdy podwyższonego ryzyka, ze względu na działania wojenne prowadzone na wschodzie tego kraju. Dziś jednak sytuacja staje się coraz stabilniejsza, co sprawia że ludzie coraz chętniej jeżdżą również nieco dalej wgłąb kraju.