Zabawy muzyczne dla dzieci

muzyka dziecięca

Muzyka towarzyszy dzieciom jeszcze przed ich narodzinami. Przyszłe mamy nucą dla swoich maluszków melodie kołysanek, śpiewają im ulubione piosenki. Muzyka uspokaja maleństwo, wycisza je oraz wpływa na harmonijne bicie jego serca. Co my – mamy powinnyśmy robić, aby nasze dzieci pokochały muzykę na całe życie? Które zajęcia są dla nich najlepsze oraz jaki wpływ wywierają na ich młode ciała i umysły?

Niemowlęta

Noworodki i niemowlęta uwielbiają głos swojej mamy. Bez względu na to, czy ma ona talent muzyczny czy wręcz przeciwnie, powinna nucić i śpiewać dla malucha. Kołysanki uspokoją niemowlę i pozwolą mu szybciej zasnąć. Piosenki śpiewane w ciągu dnia, z pewnością poprawią samopoczucie malucha, wpłyną na rozwój jego narządu słuchu oraz poprawę pamięci.

Kilkumiesięcznemu bobasowi warto podarować karuzelę nad łóżeczko z pozytywką. Ta prosta zabawka została skonstruowana w ten sposób, aby kształtować u malca nie tylko zmysł słuchu. Kręcące się nad główką zabawki, poprawiają koncentrację niemowlęcia, uczą go skupienia uwagi i wzroku na jednym przedmiocie.

Małe dzieci

Dwu i trzylatki potrafią już zapamiętać prosty tekst piosenki. Uwielbiają także podskakiwać i kołysać się w rytm ulubionej melodii. Najciekawsze zabawy muzyczne dla dzieci w tym wieku, to śpiewanie z pokazywaniem oraz taniec przy muzyce. Upodobania dwu i trzyletnich maluchów są często wykorzystywane przez opiekunki w żłobkach oraz przedszkolach. Panie chętnie uczą dzieci śpiewania piosenek oraz wykonywania przy tym określonych gestów i ruchów. Późniejszy występ przed rodzicami, robi na nich ogromne wrażenie. Mamy i tatusiowie czują wzruszenie i dumę.

Przedszkolaki

Dzieci w tym wieku mają już swoje ulubione piosenki i melodie. Chętnie śpiewają, tańczą oraz grają na prostych instrumentach. Zabawy muzyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym powinny być jak najbardziej angażujące, interesujące i różnorodne. Pięcio i sześcioletnie smyki przejawiają konkretne zainteresowania – śpiew, taniec bądź grę. Jest to najlepszy czas na odkrycie talentu u dziecka oraz zapisanie go na profesjonalne lekcje. Warto pamiętać o tym, aby decyzja dotycząca uczęszczania na zajęcia dodatkowe, była podjęcia razem z maluchem. Smyk tylko wówczas rozwinie skrzydła w danej dziedzinie, jeśli nauka będzie dla niego przyjemnością i zabawą.

 

Uczniowie

Nastolatkowie mają własne preferencje muzyczne i rodzicom nie łatwo  na nie wpłynąć. Zamiast zmuszać młodych ludzi do zmiany upodobań, warto zainteresować ich czymś nowym.

Muzyka klasyczna (co zostało naukowo udowodnione) wywiera pozytywny wpływ na młode ciała i umysły. Uspokaja rytm serca, odstresowuje oraz wycisza. Poprawia zdolności pamięciowe, a nawet pozytywnie wpływa na procesy uczenia się! Podsuwając nastolatkom utwory Beethovena czy Mozarta, dobrze wspomnieć o wymienionych zaletach ich słuchania.

 

W muzyce tkwi ogromny potencjał. Wiedząc, jak ją dobrze wykorzystać, możemy wpłynąć na zdrowy rozwój naszych dzieci – na kształtowanie ich zainteresowań oraz odkrywanie talentów. Na procesy myślowe i pamięciowe. Na lepsze wyniki w nauce.